Πέμπτη, 26 Μαρτίου 2015

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ 2015



Κατηγορία
ΠΡΟΚΡΙΘΕΝΤΕΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΑΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
Νήπια
αγόρι
ΜΙΧΑΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
(37ο ΛΑΡΙΣΑΣ)
Α’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι
ΛΙΑΤΣΟΣ ΟΡΦΕΑΣ
(14ο ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
2ο αγόρι
ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
(12ο ΒΟΛΟΥ)
3ο αγόρι
ΨΩΜΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
(ΙΔ.ΕΚΠ.ΡΑΠΤΟΥ ΛΑΡΙΣΑ)
Β’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι

ΔΡΙΣΤΕΛΛΑΣ ΝΕΟΚΛΗΣ
(43ο ΛΑΡΙΣΑΣ)
2ο αγόρι
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
(13ο ΒΟΛΟΥ)
1ο κορίτσι
ΖΓΟΥΛΕΤΑ ΕΥΤΑΞΙΑ
(ΔΗΜ ΑΛΜΥΡΟΥ) ΒΟΛΟΥ
Γ’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι

ΛΑΖΑΡΙΚΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
(7ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
1ο κορίτσι
ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
(13ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
2ο κορίτσι
ΒΑΣΙΛΑ ΦΑΙΔΡΑ-ΑΘΑΝΑΣΙΑ
(ΑΓ.ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ)
Δ’ Τάξη Δημοτικού



αγόρι
ΘΕΜΕΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
(28ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
1ο κορίτσι
ΘΩΔΗ ΗΛΙΑ-ΓΛΥΚΕΡΙΑ
(13ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
2ο κορίτσι
ΔΕΡΕΚΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
(1ο ΔΗΜ ΦΑΡΣΑΛΩΝ)
Ε’ Τάξης Δημοτικού
1ο αγόρι

ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
(12ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
2ο αγόρι
ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
(13ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
3ο αγόρι
ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΟΡΑΣ-ΙΩΑΝΝΗΣ
(ΑΓ.ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ)


κορίτσι
ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΦΥΛΛΗ
(20ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
ΣΤ’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι

ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
(ΑΛΜΥΡΟΥ ΒΟΛΟΣ)
2ο αγόρι


3ο αγόρι
ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ
(10Ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)

ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
(13ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
1ο κορίτσι
ΧΑΤΖΙΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
(3ο ΒΟΛΟΥ)
Λύκειο
1ο αγόρι

ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
(3ο ΒΟΛΟΥ)

Δευτέρα, 16 Μαρτίου 2015

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ) ΣΕ ΒΟΛΟΥ-ΣΚΑ.ΚΙ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ : 6-4

Διεξήχθη την Κυριακή 15 Μαρτίου στο Βόλο η 1η αναμέτρηση για το περιφερειακό πρωτάθλημα ανάμεσα στη Σ.Ε.Βόλου και τη ΣΚΑ.ΚΙ. Τρικάλων.Αυτός ήταν και ο πρώτος επίσημος αγώνας σε αντίστοιχη διοργάνωση στην ιστορία του συλλόγου μας και όλοι όσοι συμμετείχαμε στην αποστολή,σκακιστές και γονείς ,απολαύσαμε μια όμορφη εμπειρία.
Αγωνιστικά η ομάδα μας στάθηκε εξαιρετικά και άφησε πολυ καλές εντυπώσεις τόσο για το μαχητικό της πνεύμα όσο και το δέσιμο των μελών της.
Το αποτέλεσμα ήταν 6-4 υπέρ της ΣΕ ΒΟΛΟΥ και διαμορφώθηκε από τις συναντήσεις:

ΣΚΑΚΙΕΡΑ 1 ΠΑΤΡΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ(2130)-ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ(1816) 1-0
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 2 ΒΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ(1405)-ΧΑΤΖΗΠΟΛΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ(1969) 0-1
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 3 ΚΟΡΩΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ(1589)-ΤΣΙΑΡΑΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ(1415) 0-1
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 4 ΤΣΙΑΡΑΣ ΦΩΤΗΣ(1000)-ΚΑΛΥΒΙΩΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ(1095) 1/2-1/2
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 5 (ΓΥΝ) ΜΥΡΩΝΙΔΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ(1000)-ΤΥΡΝΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΕΤΗ(1000) 1-0
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 6 ( Κ20) ΤΟΖΑΡΟΥ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ(1005)-ΚΑΒΟΥΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1-0
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 7 ( Κ16) ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΝΕΦΕΛΗ(1000)-ΜΠΟΥΡΛΙΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ(1000) 1-0)
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 8 (Κ20) ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ(1000)-ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ(1439) 0-1
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 9 (Κ16) ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ(1250)-ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΗΛΙΑΣ(1000) 1/2-1/2
ΣΚΑΚΙΕΡΑ 10 (Κ12) ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ(1000)-ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΗΣ(1005) 1-0
*Με χρώμα οι σκακιστές του συλλόγου μας.
Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια μας που αγωνίστηκαν με πολύ μεγαλύτερες ηλικιακά αντιπάλους και έπαιξαν ωραίες παρτίδες , όπως και στους παίδες μας που έδειξαν μεγάλη αγωνιστικότητα και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι τέλους.


Καλή μας αρχή..














Δελτίο Τύπου

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 4ο Ατομικό Μαθητικό  Πρωτάθλημα ΣΚΑΚΙ Ν. Τρικάλων 2015 το οποίο διοργανώθηκε από τη Σκακιστική  Κίνηση Τρικάλων στο  4ο ΓΕΛ Τρικάλων «Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης» την Κυριακή 6 Απριλίου.
Η φετινή διοργάνωση ξεπέρασε κάθε προηγούμενο όσον αφορά των αριθμό των συμμετοχών αφού 264 μαθητές από κάθε νομό της Θεσσαλίας πήραν μέρος στους αγώνες. Οι άνθρωποι της Σκακιστικής Κίνησης Τρικάλων υπερέβαλαν εαυτόν και με μεγάλη διάθεση , συνεργασία και ώρες εθελοντικής δουλειάς έφεραν εις πέρας ένα ομολογουμένως δύσκολο εγχείρημα.
Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν σε 6 γύρους για κάθε κατηγορία χωριστά. Ο χρόνος σκέψης ήταν 15’ για κάθε μαθητή για την ολοκλήρωση της παρτίδας. Σε κάθε κατηγορία ξεχωριστά, μετάλλιο πήραν το 1ο, 2ο και 3ο αγόρι, καθώς επίσης και το 1ο, 2ο και 3ο κορίτσι.

Συγκεκριμένα:

Κατηγορία
Μετάλλια
Νηπιαγωγείο
1ο αγόρι

ΚΟΥΜΑΔΙΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
(ΚΑΡΔΙΤΣΑ)
2ο αγόρι
ΜΙΧΑΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
(37ο ΛΑΡΙΣΑΣ)
3ο αγόρι
ΤΡΙΓΚΑΣ ΜΑΞΙΜΟΣ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
1ο κορίτσι
ΤΣΙΑΡΑ ΣΟΦΙΑ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
2ο κορίτσι

3ο κορίτσι

Α’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι
ΛΙΑΤΣΟΣ ΟΡΦΕΑΣ
(14ο ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
2ο αγόρι
ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
(12ο ΒΟΛΟΥ)
3ο αγόρι
ΨΩΜΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
(ΙΔ.ΕΚΠ.ΡΑΠΤΟΥ ΛΑΡΙΣΑ)
1ο κορίτσι
ΜΙΧΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ-ΝΕΚΤΑΡΙΑ
(2ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
2ο κορίτσι
ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ
(2ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
3ο κορίτσι
ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΑ
(2ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
Β’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι

ΔΡΙΣΤΕΛΛΑΣ ΝΕΟΚΛΗΣ
(43ο ΛΑΡΙΣΑΣ)
2ο αγόρι
ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
(13ο ΒΟΛΟΥ)
3ο αγόρι
ΧΟΝΔΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
(14ο ΔΗΜ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
1ο κορίτσι
ΖΓΟΥΛΕΤΑ ΕΥΤΑΞΙΑ
(ΔΗΜ ΑΛΜΥΡΟΥ) ΒΟΛΟΥ
2ο κορίτσι
ΒΟΥΤΣΕΛΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
(1ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
3ο κορίτσι
ΓΕΡΟΥΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
(2ο ΔΗΜ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
Γ’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι

ΛΑΖΑΡΙΚΟΣ ΜΙΧΑΗΛ
(7ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
2ο αγόρι
ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ
ΜΑΡΙΟΣ
(14ο ΔΗΜ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
3ο αγόρι
ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
(14ο ΔΗΜ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
1ο κορίτσι
ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
(13ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
2ο κορίτσι
ΜΠΟΥΡΛΙΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
(27ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
3ο κορίτσι
ΠΟΛΥΖΟΥ ΑΛΙΚΗ
(4ο ΔΗΜ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
Δ’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι

ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
(5ο ΔΗΜ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
2ο αγόρι
ΘΕΜΕΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
(28ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
3ο αγόρι
ΠΙΝΑΚΟΥΛΑΣ
(8ο ΔΗΜ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
1ο κορίτσι
ΘΩΔΗ ΗΛΙΑ-ΓΛΥΚΕΡΙΑ
(13ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
2ο κορίτσι
ΔΕΡΕΚΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
(1ο ΔΗΜ ΦΑΡΣΑΛΩΝ)
3ο κορίτσι
ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ
(25ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
Ε’ Τάξης Δημοτικού
1ο αγόρι

ΤΣΑΡΣΙΤΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
(12ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
2ο αγόρι
ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
(13ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
3ο αγόρι
ΤΣΙΓΑΡΙΔΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
(ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
1ο κορίτσι
ΣΟΥΛΙΩΤΗ ΜΑΡΙΑΛΛΕΝΑ
(4ο ΔΗΜ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
2ο κορίτσι
ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΦΥΛΛΗ
(20ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
3ο κορίτσι
ΜΠΙΖΟΥΛΑ ΝΕΦΕΛΗ
(1ο ΔΗΜ ΦΑΡΣΑΛΩΝ)
ΣΤ’ Τάξη Δημοτικού
1ο αγόρι

ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
(ΑΛΜΥΡΟΥ ΒΟΛΟΣ)
2ο αγόρι
ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
(10Ο ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ)
3ο αγόρι
ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
(6ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
1ο κορίτσι
ΧΑΤΖΙΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ
(3ο ΒΟΛΟΥ)
2ο κορίτσι
ΤΟΖΑΡΟΥ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ
(9ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
3ο κορίτσι
ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
(31ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
Α’ Γυμνασίου
1ο αγόρι

ΓΚΙΟΚΑΣ ΧΑΡΗΣ
ΤΡΙΚΑΛΑ
2ο αγόρι
 ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
3ο αγόρι
ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
(
1ο κορίτσι
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΦΑΝΗ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
2ο κορίτσι
 ΤΥΡΝΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΕΤΗ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
3ο κορίτσι
ΤΣΙΑΚΜΑΚΗ ΣΟΦΙΑ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
Β’ Γυμνασίου
1ο αγόρι

ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
(7ο ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
2ο αγόρι
 ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΗΛΙΑΣ
(4ο ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
3ο αγόρι
ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
(1ο ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ)
1ο κορίτσι
 ΤΣΙΑΡΑ ΧΑΡΙΤΤΙΝΗ
(ΜΟΥΣΙΚΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
2ο κορίτσι
 ΠΑΣΧΑΛΗ ΜΑΡΙΑ
7ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
3ο κορίτσι
 ΒΡΑΚΑ ΑΡΓΥΡΩ
(9ο ΤΡΙΚΑΛΩΝ)
Γ’ Γυμνασίου
1ο αγόρι

ΤΣΕΠΕΛΕ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
2ο αγόρι
ΡΑΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
3ο αγόρι
ΚΟΥΤΣΙΟΥΜΠΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
(ΤΡΙΚΑΛΑ)
1ο κορίτσι
ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
(ΚΑΡΔΙΤΣΑ)
2ο κορίτσι

3ο κορίτσι

Λύκειο
1ο αγόρι

ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ
3ο ΒΟΛΟΥ
2ο αγόρι
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
4ο ΤΡΙΚΑΛΩΝ
3ο αγόρι
ΛΥΜΠΙΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
4ο ΤΡΙΚΑΛΩΝ
1ο κορίτσι
Μπίχτα Χριστίνα – Μαρία
7Ο ΓΕΛ Τρικάλων Τρικάλων
2ο κορίτσι

3ο κορίτσι


Την όλη διοργάνωση στήριξαν μέλη και φίλοι του σκακιού εθελοντικά , ενώ καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας και κυρίως στις τελετές έναρξης και λήξης  πλήθος γονέων παρίστατο στη διοργάνωση. Πολλές ευχαριστίες στον διευθυντή του σχολείου κ. Γενεντζάκη Γεώργιο για την συμπαράσταση σε οτιδήποτε προέκυπτε και στον κ. Σελλούντο Κώστα του Φ.Ο.Καρδίτσας για τη πολύτιμη βοήθεια στη γραμματεία των αγώνων.


Το Δ.Σ. της Σκακιστικής Κίνησης Τρικάλων